Shinty Results

By Reporter, The HighLand Times, Tuesday May 8 2018

Camanachd Association Results 5th May 2018.

Tulloch Homes Camanachd Cup 1st Round

 

Inverness                                 3 - 6                 Beauly             Brian MacKay 

James Cameron 15, 55                                   Jack MacDonald 10, 50

Andy Reid 61                                       Robbie Brindle 58, 81

Sean Stewart 67

Conor Ross 76

 

 

Artemis Macaulay Cup 1st Round

 

Ballachulish                 P - P          Aberdour    Aberdour unable to field a

                                                                                     team, Walkover to Ballachulish

 

Kyles Athletic              3 - 0                 Inveraray                     Ross Brown    

Roddy MacDonald 25

Grant Irvine 28, 65

 

Oban Camanachd       5 - 1                 Glasgow Mid Argyll     Deek Cameron

Willie Neilson 58                                             Craig Anderson 24

Craig MacDougall 75

Lorne Dickie 77

Daniel Cameron 80

Daniel MacVicar 87

 

Oban Celtic                 2 - 1                 Bute                            Des McNulty

Ali MacKerracher 51                           Robert Walker 84

Ross MacMillan 63 (P)                                    Chris Lawrence Sent Off

Arran Dunn Sent Off

 

Glenurquhart              4 - 4                 Caberfeidh                  Graham Cameron      

Glenurquhart Won 3 – 0 on Penalties

James MacPherson 25, 110                Colin MacLennan 60

Michael Fraser 53                                           Kevin Bartlett 64

Connor Golabeck 86                           Craig Morrison 75, 94

 

Kingussie                                 2 - 0                 Skye                             Andy MacLean

James Hutchison 95

Roddy Young 119

 

Kinlochshiel                 2 - 1                 Newtonmore  John Angus Gillies

Keith MacRae 33                                             Drew MacDonald 1

Ali Nixon 54

 

Lovat                           3 - 1                 Lochaber                     Calum Girvan

Greg Matheson 13, 40                                    Connor Sweeney 22

Lorne MacKay 90

 

 

Aberdein Considine Sutherland Cup 2nd Round

 

Bute                                        2 - 3                 Skye                             David Mitchell

Neil MacKirdy 8                                              Angus MacDonald 30, 35, 45

Stewart Stirling Jnr 22

 

Caberfeidh                              2 - 5                 Kingussie                     Iain Kennedy

Kyle MacLeod 15, 35                           Russell Menzies 44

Dylan Borthwick 52, 87

Sandy Elrick 85

Kevin Thain 89

 

Lovat                                       1 - 1                 Strachur                      Ronnie Campbell

Strachur Won 3 – 2 on Penalties

Raymond Rennie 31                            David Limbert 18

 

Lochaber                                 2 - 1                 Beauly             Alex MacVicar

Lachlan Campbell                                           Calum Flynn

Max Campbell

 

Lochcarron                              0 - 4                 Fort William   Steven MacLachlan

Graham Mitchell 25, 49

Mark Fraser 47

Grant Disher 68

 

Lochside Rovers                      P - P                 Kyles Athletic  Unplayable Field

 

Newtonmore              6 - 0                 Glenurquhart Archie Ritchie

Craig MacLeod 21, 27, 43

Ross Macaulay OG 31

Paul MacArthur 49

David Fraser 76

 

Strathglass                              P - P                 Inveraray.  Inveraray unable to field a

                                                                                       team, Walkover to Strathglass

 

Marine Harvest North Division 1

 

Glengarry                                7 - 1                 Aberdeen University   Robert Baxter

Nick Dalgety 9, 44, 74, 76                   Stuart Cameron 58

Raymond Robertson 46, 47, 69

 

Marine Harvest South Division 1

 

Tayforth                                  3 - 2                 Col Glen           Ewan MacDonald

Finlay Stark 5, 11                                            Conor Kennedy 45

Ewan Menzies 60                                            John MacPhail 83

 

Marine Harvest South Division 2

 

Glasgow Mid Argyll     P - P                 Aberdour                      To be Rescheduled

 

Glenorchy                               P - P                 Oban Celtic                  Unplayable Field

           

 

Women’s Camanachd Association

Results Sunday 29th April

Valerie Fraser Quarter Finals

 

Fort William                0 - 4                 Lochaber                     Iain Kennedy  

Kirsty Delaney (3)

Rebecca Masson

 

Aberdour                             1 - 2          Badenoch and Strathspey Neil MacDonald

Katy Smith                                                       Zoe Reid

Rhona McIntyre

 

Glasgow Mid Argyll     2 - 0                 Ardnamurchan            Ross Brown

Kirsty Gray (2)

 

Skye                                         P - P                 Strathspey                   Walkover to Skye.

 

Marine Harvest North Division 2

 

Lochaber                                 12 - 0  Skye                  Ronnie Campbell

Caitlin MacDonald (5)

Natalie MacDonald (3)

Kira MacDonald

Carla Berardelli

Sarah Davie

Chloe MacIntyre 

 

Lovat                           4 - 5                 Glenurquhart Steven MacLachlan

Fiona Urquhart (2)                                          Hazel Hunter (3)

Ruth Campbell (2)                                           Abi Stoddart

Claire Hannon

 

Glengarry                                8 - 1                 Strathglass                  Graham Cameron

Joanne Gillanders (3)                          Cassie Dorian

Emily Gordon (3)

Isla Mackay

Elaine Cameron    

 

Kinlochshiel                 5 - 1                 Inverness                     Ali Nixon

Isabelle Mackenzie (3)                                    Katie McMillian

Eilidh MacInnes

Hannah MacDiarmid    

 

Marine Harvest South Division 2

 

Oban                                       1 - 7                 Dunadd   

Ann-Marie Maclean                            Laurene Cameron (5)

Nicola Smyth

Anna Airlie

                

Glasgow Mid Argyll       P - P     Ardnamurchan                GMA unable to field a

                                                                                      team, W/O to Ardnamurchan

 

Results Saturday 5th May

Marine Harvest National Division 1

 

Skye                                         P - P      Glasgow Mid Argyll    GMA unable to field a

                                                                                      team, to be rescheduled

 

More From Highland Times

Latest News Live

Prime Minister Challenged on Record Number of Drug…

Alison Thewliss MP (pictured) has challenged the Prime…

Read More ›

A Fair Days Work Deserves a Fair Days Pay

MP pledges to continue the fight on unpaid trial shifts.

Read More ›

View all

Sport

Shinty Results

Camanachd Association Results.

Read More ›

NOSCA Cricket Results

Recent results from NOSCA - 14 July 2018.

Read More ›

View all

Clip Of The Day

Viva Las Inverness

Elvis lives and he is in Inverness until the 21st of…

Read More ›

Iolaire Disaster Commemorated at Gaelic Drama Summer…

A new play commemorating the tragic events of the Iolaire…

Read More ›

Newsletter Signup

Register today and can keep upto date with latest news at Highland Times 24/7