Shinty Results

By Reporter, The HighLand Times, Monday August 28 2017

Camanachd Association Results

Tulloch Homes Camanachd Cup Semi Final

Skye                              1 - 4            Newtonmore       Innes Wood

James Pringle 46                                Glen MacIntosh 8, 70

                                                          Craig Ritchie 79

                                                          Jamie Robinson 83

 

 

Marine Harvest Premiership

Kingussie                      3 - 6            Kyles Athletic      Deek Cameron

Ryan Borthwick 20, 40                        Dunkie Kerr 41,

Bob MacGregor 86                              Grant Irvine 60, 81

                                                          Sandy MacKenzie 45, 64

                                                          Colin MacDonald 71

 

Lochaber                       2 - 5            Lovat                   Andy MacLean

Stuart Matheson 24, 32                       Greg Matheson 37, 88

                                                          Mark MacLauchlan 48, 53

                                                          Lewis Tawse 86

                                                         

 

Oban Camanachd          4 - 1            Kilmallie              Lachie Wood

Daniel Cameron 1                                Martin Stewart 46

Andrew MacCuish 20, 35

Lewis Buchanan 78

 

 

Marine Harvest National Division

Beauly                           3 - 2            Inveraray            Martin MacLean

Alan Cameron (OG)                            Fraser Watt 45, 48

Sean Stewart 36                                

Jack MacDonald 53

 

Fort William                  3 – 2           Caberfeidh          Robert Baxter

Sean Cameron 20, 55                         Craig Morrison 8

Graham Campbell 30                          Jamie Matheson 65

 

Marine Harvest North Division 1

Kingussie                      1 - 3            Kinlochshiel        David Mitchell

Owen Reid                                          Scott MacLean

                                                          Duncan Matheson

                                                          Graham Kennedy  

 

Newtonmore                 6 - 0            Fort William        Des McNulty

Cameron MacNiven 63, 75

David Cheyne 68, 84

Sorley Thompson 80, 85

 

 

Marine Harvest South Division 1

Bute                               P - P           Aberdour             Unplayable Field

Glenorchy                      P - P           Ballachulish        Unplayable Field

 

Kilmory                          6 - 1            Kyles Athletic               Jim Innes 

Alistair MacArthur 1                            Jack Whyte 33                                    

Hal Jones 15, 29

Duncan MacBrayne 20

Andy Cunningham 22

Alex Cunningham 28

         

Lochside Rovers            4 - 2           Tayforth               Graham Cameron

Lewis Buchanan 32                             Magnus Bjorland 17, 33

Lennon Campbell 59, 77

Michael MacQueen 70

 

 

Taynuilt                         P - P           Colglen                Unplayable Field

 

Marine Harvest North Division 2

Caberfeidh                     P - P           Boleskine             To be Rescheduled

 

Kilmallie                        5 - 2            Lochaber             Steven MacLachlan

Arran Sandison 32, 84                        ??

Dean Williamson 39, 45

Cameron Ross 49

 

Lewis                             P - P           Inverness  Inverness unable to field

                                                                                  a team, points to Lewis

Lochcarron                    P - P           Strathglass          Unplayable Field

 

Strathspey                    1 - 0            Lovat                    John Angus Gillies

Struan Ross 5

 

 

Marine Harvest South Division 2

Bute                               P - P           Dunoon                Unplayable Field

Inveraray                       P - P           Glasgow Mid Argyll   Unplayable Field

Strachur                        P - P            Oban Lorn            Unplayable Field

 

Womens Camanachd Association

Results Sunday 20th August

 

Marine Harvest North Division 2

Inverness                       0 - 9           Lochaber

Natalie MacDonald (5)

                                                          Rebecca MacLean (3)

                                                          Shanna Michie

 

Strathspey                    4 - 2            Glenurquhart     

Jade Longworth (2)                             Ishbell Barr

Lucy Davies                                        Hazel Hunter

Jane Moodie

 

Marine Harvest South Division 2

Ardnamurchan              P - P           Glasgow Mid Argyll  Unplayable Field

     Rescheduled to 1st Oct

 

Lorn Ladies                   P - P           Dunadd                     Unplayable Field

   Rescheduled to 17th Sep

 

Oban Lorne                   0 - 6            Cowal & Bute               

Fay Robertson (3)

                                                          Heather Ferguson (2)

                                                          Zuzka Macova

Development League

West - Strathglass

 

 

 

                                                         

 
Camanachd Association

Youth Results: Week 25

 

Sunday 20th August

Marine Harvest Under 14 South 9-a-side League

Oban Camanachd          P - P           Dunoon

Oban Lorn                     3 - 8            Ballachulish

Kory Kirkhope                                     Lewis Moran (6)

Coll MacKay                                        Daniel MacLean

Ross Higgins                                      Logan Thomson

 

Kilmory                          P – P           Bute

 

Marine Harvest National Under 17 League – London Shield

Section A

Fort William                  P – P           Kinlochshiel

 

Tuesday 22nd August

Marine Harvest National Under 17 League – London Shield

Section A

Kinlochshiel                  P – P           Glenurquhart

Skye                               P – P           Strathglass         

 

Section B

Newtonmore                    P – P           Lochaber

Kingussie                      11 - 0         Kilmallie             

Ruaridh Anderson

Liam Borthwick (2)

Roddy Young (3)

Michael Slimon

Roma Fraser

Somhairle Fraser (3)

 

Marine Harvest Under 17 Development League – W.J. Cameron

Glengarry                      3 - 0            Caberfeidh

Duncan MacPherson (2)

Mungo Blakey

 

Friday 25th August

Marine Harvest North Under 14 Leagues

Division 1

Inverness                      8 - 0            Fort William

Kinlochshiel                  P – P           Kingussie

 

Division 2

Kilmallie                        P – P           Skye

Beauly                           2 - 8            Lochaber

 

 

Division 3

Ardnamurchan              0 - 4            Newtonmore

Glenurquhart                8 - 0            Lovat

Jack Heath (3)

Angus MacAllum (2)

Eythan Clothier

Andrew Van Loon

Fergus Robertson

 

More From Highland Times

Latest News Live

Ian Blackford Speech to European Policy Centre

SNP Westminster Leader Ian Blackford MP will outline…

Read More ›

EU Withdrawal Bill

Tories cannot be trusted on citizens’ rights.

Read More ›

View all

Sport

Ross County v Celtic

Thousands of supporters are expected to travel for…

Read More ›

IRN-BRU Cup Quarter Final Ties

The upcoming IRN-BRU Cup quarter final ties are:

Read More ›

View all

Clip Of The Day

Britain’s Got Talent Back Searching in Inverness

Britain’s Got Talent brings the search for the nation’s…

Read More ›

Meet Santa on Sunday at Falcon Square

Eastgate Shopping Centre has got its Santa hat on.

Read More ›

Newsletter Signup

Register today and can keep upto date with latest news at Highland Times 24/7