Shinty Results

By Reporter, The HighLand Times, Monday June 12 2017

Camanachd Association Results 10th June 2017.

MacTavish Cup Final

Newtonmore                 3-2             Kilmallie               Archie Ritchie

Steven MacDonald 16                         Michael Rodger 65

Drew MacDonald 27                            Callum MacDougall 76

Fraser MacIntosh 48

 

 

Balliemore Cup 3rd Round

Inveraray                      3-1              Oban Celtic           Robert Baxter

Fraser Watt 30, 68 (P)                        Fulton Ronald 80

Lewis Montgomery 46

 

 

Aberdein Considine Sutherland Cup 3rd Round

Bute                               0-7             Lochside Rovers  Ross Brown

                                                          Craig MacDougall 3, 49

                                                          Lewis Buchanan 15, 28, 46, 89

                                                          Iain Macmillan 83

 

Caberfeidh                    2-3             Glenurquhart      Iain Kennedy

James MacLeod 22                              Ben Hosie 49, 80

Ruaraidh McCready 48                        Oliver Black 66

 

Marine Harvest Premiership

Glenurquhart                2-0             Kinlochshiel        John Angus Gillies

Michael Fraser 48

Daniel MacIntosh 78

 

Lochaber                       2-1             Glasgow Mid Argyll Deek Cameron

Shaun Nicolson                                   Seb MacMillan

Stuart Callison

 

Marine Harvest South Division 1

Aberdour                       3-1             Ballachulish        David Mitchell

Roddy MacColl 1, 26                           Daniel MacLean 75

John Martin Philips 37

 

Col Glen                         P-P             Kilmory                Unplayable Field

Glenorchy                      P-P             Bute                     Unplayable Field

 

Taynuilt                         3-1             Tayforth               Des McNulty

Stuart Scott 25, 45                             Craig Ferrier 62

David Campbell 52

 

Marine Harvest North Division 2

Boleskine                        P - P            Lochaber               Unplayable Field

 

 

Lovat                             1-8             Glengarry            Ronnie Campbell

Raymond Rennie 21                            Nick Dalgety 6, 55, 60, 83

Raymond Robertson 20, 89

                                                          Daniel MacLennan 23

                                                          Scott Bremner 35

 

 

Strathglass                   3-1              Lewis                   John Matheson

Alistair MacLean 26                   Barry John Phimister OG 37

Colin Birnie 52

Steven Hyslop 53

 

Strathspey                    P-P             Lochcarron          Unplayable Field

 

Marine Harvest South Division 2

Inveraray                      P - P           Glasgow Mid Argyll       Field Will not

                                                                                                take 2 Games

 

Strachur                        5-1              Aberdour             Graham Fisher

Stuart Robertson 2                              Chris Bowerman

Angus Campbell 2 

Kyle McEwan 1

 

 

 

More From Highland Times

Latest News Live

Scottish Brewery Sector Doubles

SNP fosters ambitious growth for small businesses.

Read More ›

Lib Dems Must Come Clean on Election Expenditure

93,000 items written off to stay within spending limits…

Read More ›

View all

Sport

Shinty Results

Camanachd Association

Read More ›

NoSCA Cricket Roundup

There were runs aplenty at the Northern Meeting Park,…

Read More ›

View all

Clip Of The Day

Inverness College UHI Student Takes on Edinburgh Fringe

Kym Hunt an Inverness College UHI student is gearing…

Read More ›

Merkinch Welfare Hall Punching Well Above its Weight

The Minister for Local Government and Housing Kevin…

Read More ›

Newsletter Signup

Register today and can keep upto date with latest news at Highland Times 24/7